Antalya Arkeoloji Müzesi

z-hall-of-gods.jpg

Antalya Müzesi kuruluşu ile ilgili ilginç bir öyküye sahiptir. 1917 yılında I. Dünya savaşı sonunda, Antalya, bünyesinde bir çok arkeolog bulunduran İtalyan ordusu tarafından işgal edilmişti. Tarihi eserler için bölgeyi temizlemeye başladıktan sonra, bir çok keşif elde ettiler “medeniyet” adı altında İtalya büyükelçiliğinde saklamaya başladılar.

Ancak Süleyman Fikri bey isimli bir öğretmen bu durumu beğenmedi ve hükümete yazdığı bir yazı ile gönüllü olarak görev yapmaya başladı. Terk edilmiş bir camide müze kurmak istedi ve İtalyanlar Antalya’yı terk ederken toplanan öğeleri aldı ve yeni müzeye taşıdı.

1937 yılında şimdi daha fazla sayıda olan toplanmış öğeler, Yivli minaresinde götürüldü ve Konyaaltı caddesinin sonunda bulunan müzede 1972 yılından günümüze kadar sergilenmeye başladı.

Antalya müzesinde 13 salon ve bazı açık galerilerin yanı sıra heykeller ve güzel bir bahçe bulunmaktadır. Her bölümde kronolojik görüntüler bulunmaktadır.Salonda sergilenen Zeus, Afrodit, Athena ve İsiş gibi tanrıların salonda bulunan heykelleri belki de en çok korunmuş ve en etkileyici olanlarıdır. Heykeller 2. Yüzyıl’a ait Yunan heykellerinin kopyasıdır ve geçmişte bir kazı çalışması sırasında keşfedilmiştir.

Kısacası 13 salonu ve 2 katı ile müze oldukça geniş bir alan üzerine kuruludur. İlgi düzeyinize bağlı olarak sergilenen eserleri incelerken bütün bir gününüzü geçirebilirsiniz.

Aynı zamanda heykel atölyesi olmak üzere eğitim faaliyetleri veren gençlerin katılmak isteyecekleri çocuk salonu bulunmaktadır.

Tur tamamlandıktan sonra yemek için, tarihin bazı giysilerinin sergilendiği, oyuncaklar ve çeşitli süs eşyalarının olduğu, bir çok kitapın bulunduğu bir kafe bulunmaktadır.

Bütün yıl boyunca hizmet vermektedir ve kış aylarında 17:00 yaz aylarında ise 19:00 arasında açıktır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s